Zababušte sa do deky!
V zime je samozrejmosť zabaliť sa do teplej periny, aby sme sa cítili dobre a nebolo nám chladno. Ale v sparnom lete to za tropických nocí robíme rovnako. Volíme síce ľahšie deky, ale napriek tomu sa bez nich nezaobídeme. Nie je to výsada len nás, Európanov, aj ľudia v trópoch sa na noc prikrývajú. Či už tkanou látkou alebo prikrývkou pripravenou z rastlín. Prečo je vlastne deka pre naše telo tak dôležitá?
Kúpiť si kvalitnú prikrývku, je pre nás dnes samozrejmosť, ale nebolo to vždy bežné. Od pravekých huňatých kožušín sa ľudia dostali postupne k textíliám, do ktorých sa na noc zahaľovali. Starí Egypťania už okolo roku 3500 pred naším letopočtom používali ľanové prikrývky, občania Rímskej ríše mali vlnené deky a v stredovekej Európe boli žiadané bavlnené. Ale táto vymoženosť určite nebola pre všetkých. Deky si mohli dovoliť len bohatí a šľachta. Tí menej urodzení si museli počkať ešte dlho, až do éry priemyselnej revolúcie, kedy sa prikrývky rozšírili natoľko, že si ich mohol dopriať aj stredný stav. Ale drahé boli stále. A kto na to nemal, musel sa zahriať inak. Ľudia spali v oblečení, tesne pri sebe, aby si navzájom odovzdávali telesné teplo. Tí, ktorí nemali veľkú rodinu, využívali v zime hlavne na dedinách k zahriatiu i rôzne hospodárske zvieratá.
Ale nemusíme ani tak hlboko do histórie. Starší z nás si iste spomenú, že kvalitné deky aj obliečky boli ešte v čase našich prababičiek a babičiek niečím, čo sa zháňalo pre dcéru či vnučku dlhé roky, aby ich mala do výbavy, a aby až sa vydá, nestrádala nedostatkom. Skrátka - dobrá kvalitná a nadýchaná deka je stále poklad, aj keď už dnes dostupný pre všetkých.
Zahreje nás
Teplo je to hlavné, čo v noci potrebujeme. Už v čase, keď naše telo začne volať po spánku, poklesne naša telesná teplota. V prvých hodinách síce len nepatrne, ale neskôr, spolu s predlžujúcou sa REM fázou spánku, chladneme a strácame takmer úplne schopnosť termoregulácie. Niektorí odborníci hovoria, že sa v tejto dobe svojou neschopnosťou sa sami zahriať blížime k plazom, ktorí sú stále studení, a preto sú odkázaní na vonkajšie teplo. Trebárs na slnko alebo zalezú do hromady lístia. My zlú termoreguláciu na rozdiel od plazov riešime správnu prikrývkou. Vytvorí nám bariéru proti všetkému, čo by nás mohlo ochladiť a náš spánok je pokojnejší.
Šťastný a v bezpečí
Občas býva problém zaspať, napríklad keď máme starosti alebo sme v strese. Ale ak sa zaboríme do teplej mäkučkej periny z mikroplyšových obliečok, preukázateľne tým zvýšime svoju hladinu serotonínu a začne nám v mysli stúpať pocit šťastia. Prikrývky tiež samy o sebe vyvolávajú pocit bezpečia a ochrany. Podľa niektorých odborníkov to je preto, že mäkkosť a teplo pre naše podvedomie predstavuje prostredie matkinho lona. Alebo je to potrebné aj preto, že keď sme boli malí, schovávali sme sa pred rôznymi bubákmi pod perinu. A aj keď sa už dnes večer nebojíme, pocit bezpečia nám pod prikrývkou zostáva stále. Pretože deky zmierňujú úzkosť, sú tiež skvelou pomôckou pri liečbe autizmu.
Všetko, čo na noc potrebujete k tomu, aby ste sa do ružova vyspali, vám splnia naše prikrývky, ktoré sú ľahučké a hrejivé a priamo lákajú k tomu, aby ste sa do nich zababušili až po nos. Aby spĺňali vysoké hygienické nároky a komfort, sú plnené dutým vláknom, ktoré vždy zostane nadýchané, dá sa prať a hneď tak nezľahne a vždy udrží tvar. Skvele odvádzajú vlhkosť a vo vnútri sa drží len minimum prachu a roztočov. Túto voľbu ocenia alergici a astmatici, ale nielen tí. Vlastne úplne každý, kto sa chce každú noc kvalitne vyspať. Vyberajte z našej ponuky, kde nájdete aj rôzne rozmery. Trebárs aj deku pre dvoch, aby ste si s partnerom mohli byť čo najbližšie!